Druhá vlna pandemie - informace, kontakty

Jak se chránit před druhou vlnou pandemie koronaviru? Na koho se obrátit v případě podezření na nákazu nebo v situaci, kdy je toho na nás prostě moc? Kde najít potřebné informace o aktuálních opatřeních vlády ČR? Tento článek shrnuje všechny potřebné informace a kontakty.

   

Roušky jsou nově povinné jak ve vnitřních prostorách, tak i venku. Pokud zrovna roušku nemáte, není nic jednoduššího, než si ji doma vyrobit. Pokud neumíte vůbec šít, podívejte se, jak vyrobit jednoduchou roušku z věcí, co máte doma. Když si troufnete a najdete i jehlu s nití, máme pro vás také návod. Pro správnou funkčnost roušky je důležité ji správně nosit a dezinfikovat.  Jak na to se dozvíte zde. Pokud máte zájem šít roušky i pro ostatní, obraťte se na  ŠIJEMEROUŠKY.CZ !

Mezi důležité kontakty patří linka Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje  (773 765 994, která je v provozu od 8 do 15 hodin) a  Centrální linka hygieny (1221, která je v provozu od 8 do 19 hodin v týdnu a o víkendech od 9 do 16:30).

Koronavirus.mzcr.cz je oficiální web ministerstva zdravotnictví, který přináší seznam aktuálních opatření, odběrových center nebo laboratoří a shrnuje informace pro veřejnost i zdravotníky.

Pokud potřebujete pomoct s nákupem, pohlídat děti či donést bavlněnou roušku, obraťte se na iniciativu MUNI pomáhá, jejich obrovská základna, téměř 4 500 dobrovolníků z programu MUNI pomáha je zde pro vás! Pomoc do domu je dalším portálem, který poradí. Jedná se o celorepublikovou databázi, kam můžete vkládat konkrétní žádosti o pomoc.  Na facebooku také najdete skupinu, která sdružuje osoby z Jihomoravského kraje, které nabízí či potřebují pomoc. Diecezní charita v rámci programu Dobré srdce na dálku spustila pro osoby, které se v době koronavirové cítí osaměle telefonní linku 737 234 078.