EURODESK SLAVÍ 30 LET!

28. 11. 2020 14:00 to 18:00

EURODESK slaví 30. narozeniny! Buďte u toho i vy! I přesto, že okolnosti nedovolují společně se potkat, je zde ale možnost oslavit narozeniny alespoň ve virtuálním světě. Jubileum se bude konat formou online diskusí o různých tématech a se zajímavými hosty.

 

 

Součástí programu bude šest hostů, kteří budou debatovat o aktuálních společenských otázkách ve třech tématických blocích, kdy každý bude trvat jednu hodinu.
Program bude moderovat bývalý moderátor Českého Rozhlasu Plus Michael Rozsypal.
Ve 14 hodin bude program zahájen, kdy budou řečeny úvodní informace. Bude následovat I. tématický blok, který se bude zabývat problematikou: "Člověk a vztahy v digitálním světě." Digitální svět nás teď pohltil víc než kdy před tím. Pracujeme online, učíme se online, vyrůstáme online, vídáme se online, hrajeme si online, seznamujeme se online, diskutujeme online. Spousta z nás si ale klade otázku, co to s námi dělá? Jaký to má vliv na mezilidské vztahy? Uškodí nám to, nebo se z této krize stane příležitost? Diskutovat o dnešním digitálním světě budou socioložka Markéta Šetinová a psycholožka Alžběta Protivanská.

V 15:30 bude následovat II. tématický blok nesoucí název „Dezinformace, manipulace a kritické myšlení“. Svět se stále zrychluje, každý den na nás média a sociální sítě chrlí kvanta informací, neustále se něco děje. Rozdělená společnost, stoupající napětí a záplava dezinformací. Politika, zdraví, historie, životní prostředí, vzdělávání. Dezinformace se dnes dotýkají téměř každé části našeho života. Jak se v tom všem ale zorientovat? Jak fungují fake news? A co na to mladá generace? O problematice dezinformací budou politolog a pedagog Miloš Gregor a programátor Matyáš Boháček.

V 16:30 se bude konat III. a zároveň poslední tématický blok, který se bude týkat otázky: „Jak mluvit o nedávné (nepříjemné) historii?“ Téměř před třiceti lety se rozhořela jugoslávská válka. Zanechala za sebou miliony mrtvých, miliony zničených životů a hluboké jizvy na duších všem zúčastněným. Letité soužití se rozpadlo jako domeček z karet a soused zvedl zbraň proti sousedovi. Jaké jsou spouštěcí mechanismy takových konfliktů? Jak učit další generace nedávnou historii? Jak takovým konfliktům předcházet? Odpovídat na tyto otázky a diskutovat budou bývalý vyšetřovatel Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii Vladimír Dzuro a koordinátor projektu Cesta za poznám na Balkán Kamil Sládek.

Na konci každého bloku bude prostor i pro vaše dotazy, které budete moci psát v průběhu diskuse do chatu či komentářů. Můžete se tak zapojit a zeptat se hostů na to, co vás zajímá. Diskuse bude streamovaná na Facebooku, mezi jednotlivými bloky budou kratší pauzy, ve kterých pro vás bude připraveno pár narozeninových překvapení.
Další informace naleznete v události na Facebooku. Přijdou vám témata diskusí zajímavá? Neváhejte a připojte se 28. 11. od 14 hodin i vy a oslavme společně 30 let Evropské informační sítě EURODESK.