Filmová projekce + představení dobrovolnictví na GhettoFestu

31. 05. 2023 18:00 to 20:00

Přijď nasát atmosféru prázdnin! A zároveň se dozvědět, jakou sílu má lokální aktivimus :-) Nejen o důležitosti občanské společnosti a o boji s větrnými mlýny bude středeční promítání dokumentu Komu patří moje vesnice? Po projekci následuje krátké představení festivalu GhettoFest (3. 6.) a možností dobrovolnického zapojení v něm.

 
  • Filmová projekce nás zavede do prosluněné Rujány, dovolenkového cíle bývalého východního Německa. Sleduje situaci obyvatel, kterým hrozí, že se z jejich vesnice stane komerční letovisko. Vykácený les střídá luxusní hotel s lanovkou, nejkrásnější pláž se možná změní v lázeňský resort. Nechají místní obyvatelé investorům volnou ruku? Nebo ještě budou moct některé věci změnit? Shlédni příběh nejen o síle lokálního aktivismu! 
 
režie: Christoph Eder, země původu: Německo, rok výroby: 2021, stopáž: 96 min.
 
Dokument byl součástí festivalu Jeden svět. Promítání se koná v rámci akce Promítej i ty!
 
  • GhettoFest 2023 - pouliční festival pro všechny, který se v první půli června odehrává v lokalitě tzv. brněnského Bronxu. Letošní, již 12. ročník proběhne v sobotu 3. června.  Za dobu své existence se stal výraznou kulturní položkou v jinak spíše zanedbáváné části města, min. co se týče organizované kultury ve veřejném prostoru.

Jak jsou na festivalu zapojení dobrovolníci/dobrovolnice?

Už od počátku organizátoři, kteří se z části formují z místních obyvatel a rezidentů, vnímali širší potenciál této akce, než je prostý jednodenní sled kulturních akcí. Festival projevil potenciál přilákat jak místní, tak i desítky umělců, politiků, zájemců o dění v této části města a byl často platformou přinášející nové příležitosti a dlouhodobější projekty. V minulosti inicioval např. projekt Brnox výtvarnice Kateřiny Šedé, stál na počátku využití Káznice, která je nyní rozvíjejícím se kulturně komunitním centrem, reflektoval širší souvislosti spojené s lokalitou, např. sledoval její historii, výtvarná díla ve veřejném prostoru, politické a urbanistické vize, soužití v etnicky i sociálně výrazně diferencovaném městském prostoru. 

program

 

  • Akci realizujeme za finanční podpory statutárního města Brna. Děkujeme!

https://dc67.cz/sites/default/files/prilohy/logo_brno_red_pantone.png