Kde pomáhat v době koronaviru?

I v této nelehké době jsou potřeba dobrovolnící! Máš zájem pomáhat, ale nevíš kde a jak? Tento článek shrnuje příležitosti pro dobrovolníky jak po celé České republice, tak v Brně a Praze!

 

DOBROVOLNÍKEM - CELOREPUBLIKOVÁ PŮSOBNOST

Pomužemesi je dobrovolnický portál, kde se po registraci dostanete do databáze dobrovolníků. Jednotlivé organizace si vás pak mohou vybrat a samy kontaktovat. 

Sousedská pomoc vznikla, aby za pomoci dobrovolníků zajistila doručování potravin a léků lidem nejvíc ohroženým koronavirovou infekcí. Na těchto stránkách si můžete vybrat, zda potřebujete pomoci nebo se chcete zapojit jako dobrovolník.

Pomoc do domů nabízí přehled nabídky i poptávky pomoci v celé České republice.

Chci pohlídat je web, který propojuje dobrovolníky s rodiči, kteří pracují ve zdravotnictví. Dobrovolníci sem vkládají inzeráty a rodiče na ně reagují.

SeniorE je aplikace na pomoc seniorům. Hledají se dobrovolníci na pomoc seniorům, ale i ajťáci dobrovolníci na vývoj aplikace.

Mapa pomoci – Milion chvilek pro demokracii vytvořili mapu pomoci, která propojuje poptávku s nabídkou. Najdete zde také důležité informace a nejrůznější zastřešující iniciativy, které aktivně pomáhají zvládnout pandemii koronaviru. 

Dobro.cz propojuje dobrovolníky s lidmi, kteří se dostali do tíživé situace. Na jejich stránkách najdete seznam s poptávkou nebo nabídkou pomoci. Pomoc může být různá, od pomoci s nákupem a venčením psů až po online doučování dětí po internetu. 

ADRA primárně využívá na pomoc své dlouhodobé dobrovolníky, ale situace se dynamicky mění. V současné době se u nich můžete evidovat jako dobrovolník, pro případ, že by v budoucnu bylo potřeba více dobrovolníků.

Centrum pomoci Paměti národa nabízí pomoc v době ochranných opatření v souvislosti s šířením koronaviru, pokud potřebujete pomoci, nebo pomáhat chcete, můžete zde.

 

DOBROVOLNÍKEM V BRNĚ

Svou pomocí můžete přispět v Nemocnici Milosrdných bratří, formulář pro přihlášení najdete tady.

Dobro JMK aktuálně hledá dobrovolníky do kontaktního centra pro lidi bez domova v Brně. Jedná se o pomoc s provozem centra, distribuci roušek, jídla a průběžný úklid prostor. 

Dobro v době korony - Brno a JmK je facebooková skupina, která spojuje brněnské dobrovolníky s potřebnými. Můžete pomoci zejména na dálku – např. online doučováním studentů, právní či HR pomocí, nebo s nákupy, venčením, hlídáním a podobně. 

Informační linka pro Jihomoravský kraj hledá dobrovolníky a dobrovolnice, kteří věnují pár hodin času týdně lidem kolem sebe. Stanete se zdrojem informací, hlasem pomoci a podpory. Pojďte do toho! 

MUNI pomáhá hledá dobrovolníky, stahuj apku a přidej se. Jestli potřebuješ pomoc, tak běž na web. Platí jak pro jednotlivce, tak organizace!
 
Chceš pomáhat v sociálních a zdravotních službách v této době? Přidej se do databáze Diecézní charita Brno, hlas se.
 
Pokud chcete pomoci finančním příspěvkem, zde je možnost.
 

Český červený kříž Brno   pořádá 23.10., 6. 11. a 13.11. jednodenní kurzy pro dobrovolný pomocný zdravotnický personál, hlaste se!

Chci pomoct je stránka určená pro Brno a Jihomoravský kraj, na které se můžete přihlásit s nabídkou pomoci nebo s tím, že pomoc sami potřebujete. 

Coronahelp pomáhá především cizincům, žijícím na území Jihomoravského kraje. Svou pomocí můžete přispět zde.

 

DOBROVOLNÍKEM V PRAZE

Pomáháme Praze 2020  –  magistrát města Prahy ve spolupráci s Českým Červeným křížem zřídil stránku, která hledá dobrovolníky v Praze. Po registraci pak přerozděluje dobrovolníky na různé pracovní pozice. 

Arcidiecezní charita Praha také umožňuje dobrovolníkům pomáhat . Více infromací zde .