ODBORNÁ A PSYCHOLOGICKÁ POMOC V DOBĚ KORONY

Jelikož víme, že s sebou aktuální doba nese řadu problémů a obtížných životních situací, tak jsme si pro vás nachystali přehled nabídek pomoci, které se vám může dostat. Pokud vám nějaké téma bude chybět, ozvěte se nám na info@dc67.cz a my se pokusíme ho pro vás dohledat.


Články

Masarykova univerzita pro veřejnost připravila řadu doporučení, která vám může aktuální situaci zvládnout. Jednu z věcí, kterou se na odkazu můžete dozvědět je, jak vysvětlit dítěti otázky a situace spojené s koronavirem nebo vám doporučí, jak komunikovat se seniory. 

Máte z nynější situace týkající se koronaviru strach nebo trpíte úzkostí? S tím vám může pomoci článek na webu Psychologie.cz, díky kterému se v 6 krocích dozvíte, jak dosáhnout duševního zdraví.  

Dementia.cz si naopak přichystala několik tipů na to, jak zlepšit komunikaci po telefonu s prarodiči. Tyto tipy vám pomohou s tím, na jaké věci se během hovoru zaměřit, aby se naši příbuzní necítili smutní.

iRozhlas si připravil desatero, jak vydržet doma a nezbláznit se z toho. 

 Pokud nevíte, co už si doma počít s dětmi, nezoufejte. Skaut si nachystal článek o tom, jak doma zabavit ty nejmenší. 

Krizová intervence

Otevřená akademie EnterZone zveřejnila online kurz Jak si vytvořit ideální podmínky pro práci z domova. Pokud patříte k těm, kteří nyní pracují na homeoffice, tak se vám tento kurz může hodit. 

Na doslech je dobrovolnický projekt odborníků v oblasti krizové intervence. Po přihlášení se můžete zapojit do hodinového Skype hovoru, ve skupince 7 lidí pod vedením 2 moderátorů. Tento projekt je ideální pro ty, kteří by rádi zjistili, jak aktuální situace ovlivňuje ostatní a pro ty, kteří se cítí izolováni, a tak by ocenili možnost online setkání se s dalšími lidmi. 

Webová stránka delamcomuzu.cz poskytuje psychologické online konzultace po dobu trvání epidemické krize (během prvního nouzového stavu byly konzultace zdarma, nyní je ale možné, že si někteří odborníci za konzutace něco účtují, proto si nejprve ověřte, zda je konzultace placená či zdarma).

Pro kohokoliv, kdo se nyní nachází v obtížné životní situaci nebo si v časech koronaviru neví rady, je tady Modrá linka. 

Konzultace online zdarma pro společné zvládnutí krize najdete na koucove.cz #NEJSTENATOSAMI

PRESAFE nabízí psychosociální pomoc osobám v karanténě nebo těm, kteří jsou negativně poznamenaní aktuální situací v souvislosti se šířením koronaviru. 

Sociální klinika spustila psychologické poradenství v období koronavirové krize. Tým profesionálních krizových odborníků a psychoterapeutů se vám pokusí pomoci prostřednictvím terapie. 

Vduchu.cz si připravili pro věřící přehled duchovní pomoci různých církví, rozpis obřadů, tipy na duchovní čtení či pořady. Na stránkách můžete také najít seznam duchovních, kteří jsou vám k dispozici na telefonu a můžete se jim svěřit. 

#rodimvklidu nabízí dobrovolnickou poradenskou linku pro těhotné ženy a čerstvé rodiče po dobu trvání koronavirové krize. 

Epediatr.cz nabízí online poradenství pro rodiče a děti do 19 let. Tato online poradna, kterou vedou skuteční dětští lékaři s praxí je vám k dispozici 24/7.

Pro všechny, kteří hledají prostor pro sdílení aktuálního prožívání v souvislosti s pandemií koronaviru vznikla online skupina společnosti Renadi. V případě zájmu o část ve skupině, dejte prosím vědět na telefon 721 911 520 nebo na email ales.stastny@renadi.cz

Diecézní Charita Brno nabízí nonstop linku pro ty, kdo se cítí být ohrožení koronavirovou situací a chtějí si s někým popovídat. 

Senioři a nejohroženější skupiny

Linka seniorů nabízí volajícím důvěrný prostor pro sdílení jejich pocitů a provází je obtížnými životními situacemi na čísle 800 200 007.

Linka důvěry pro seniory je bezplatná, anonymní a odborná linka důvěry, která funguje nonstop 24 hodin denně každý den v týdnu na čísle 800 157 157.

Další krizová linka pro seniory Senior Point a Společně je dostupná na čísle 800 190 011. Zde mají senioři dostatečný prostor pro dotazy a vypovídání se. 

Evropská síť pro psychosociální krizové řízení vydala doporučení a pokyny pro lepší připravenost, znalost potřeb a reakcí osob s disabilitou a následnou péčí. 

Ministerstvo práce a sociálních věcí v rámci projektu Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň vydává každý týden elektronický týdeník Povzbuzení. Tento týdeník obsahuje, mimo jiné, aktivity v rámci celé ČR, které mohou být pro seniory zajímavé. Tak se do něj začtěte!
Časopis je zdarma a pokud máte zájem o jeho objednání, můžete se přihlásit na e-mailové adrese dana.zizkovska@mpsv.cz
Sledovat vydání časopisu je možné i
zde.

Aplikace

Pokud nechcete využít přímého kontaktu s odborníky, můžete si stáhnout aplikaci pro IOS nebo Android. Aplikace vám poradí, jak se vypořádat s pocity, které tato nelehká situace přináší. 

V souvislosti s uzavřením škol dočasně portál JSNS.cz zpřístupnil vzdělávací obsah, jako jsou filmy nebo další materiály, které mohou využívat i rodiče, kteří museli zůstat doma se svými dětmi a snaží se je doma doučovat. 

Pro rodiče 

Pokud se vaše děti doma sami učí a vy nevíte, jak jim danou látku vysvětlit, Spolek Agora si pro vás připravil poradnu, kde vám pomohou danou látku pochopit a následně vysvětlit.