Staň se Evropským dobrovolníkem, cestuj a pomáhej!

Možná máš pocit, že potřebuješ pauzu od školy nebo práce, anebo prostě chceš jen vyzkoušet něco nového. Ať je to jakkoliv, stát se Evropským dobrovolníkem znamená plno nových zkušeností, přátel a praxe, kterou můžeš využít (nejen) při hledání budoucího zaměstnání. 

 

Evropský dobrovolník je kampaň Evropského sboru solidarity a jedná se o program organizovaný Evropskou unií. V České republice má koordinaci tohoto programu na starosti Dům zahraniční spolupráce. 

Že je to pro tebe velká neznámá? Nevadí. Pro začátek je nejdůležitější vědět to, že díky programu se můžeš stát dobrovolníkem nejen kdekoliv v Evropě, ale také mimo ni – a to například v Maroku, Egyptě, Arménii nebo Izraeli. 

Podmínka účasti je pouze jedna, a to věková hranice. Musí ti být mezi 18 a 30. To je všechno! Nemusíš být student, ani nemusíš mít hromadu pracovních zkušeností. Stejně tak nemusíš mít dokonalou znalost angličtiny nebo jiného jazyka, stačí ti základy. Co ale mít musíš, je motivace, nápady, vlastní iniciativa a zájem pomáhat. 

Pracovní příležitosti se pohybují v rozmezí 2-12 měsíců, sám si tedy zvolíš, kolik máš času a kolik z něj chceš dobrovolničení věnovat. Stejně tak si vybereš i to, čemu se chceš jako dobrovolník věnovat. Ať už tě baví práce s dětmi, marketing, fotografování, životní prostředí, nebo by ses raději věnoval administrativní práci, určitě pro sebe najdeš to pravé. Už při zakládání profilu si vybereš, co tě zajímá. Díky tomu pro tebe bude snazší hledat nabídky na míru. 

Možná, že tě zajímá, kolik tě bude dobrovolničení stát. Většina nákladů je hrazena z prostředků EU. Nemusíš tedy platit cestovné, zdravotní pojištění, ubytování ani stravu. Konkrétní programy mohou nabízet i další benefity. Podrobné informace vždy najdeš u konkrétní nabídky. 

 

Zaujalo tě to? Tak neváhej a zapoj se do programu zde!