Zelené dobrovolnictví

Potenciál „zeleného“ dobrovolnictví se po světě více rozšiřuje a stává se příležitostí, jak chránit naši přírodu, ať na zemi či pod vodou. V uplynulých měsících jsme se tak v našem dobrovolnickém centru mohli dozvědět více o některých organizacích působících u nás!

 

 Připravené byly tři přednášky, jejichž hlavními tématy byly dobrovolnictví pro klima, dobrovolnictví pro přírodu a současné problémy životního prostředí.

 2.12. jsme odstartovali přednáškou na téma Dobrovolnictví pro klima, kde nás o možnostech aktivního zapojení do péče o klima, svém know-how a potenciálu “zeleného” dobrovolnictví informovali zástupci organizací Hnutí Duha a Fridays for Future. Hnutí Duha dlouhodobě prosazuje zdravé prostředí pro život, pestrou přírodu a chytrou ekonomiku. Stejně tak i Fridays for Future, hnutí studentů a studentek informující o dění kolem klimatu, kterým naše budoucnost není jedno. K nim se určitě chcete připojit!

Záznam z programu si můžete pustit zde!

https://fridaysforfuture.cz/

https://www.hnutiduha.cz/

 10.2. jsme se přesvědčili, že dobrovolničení pro přírodu v sobě skýtá mnoho možností, jak aktivně, vlastníma rukama, kreativitou a talentem přispět k péči o naše zelené bohatství. O tom, co všechno obnáší dobrovolničení na čerstvém vzduchu jsme si povídali s organizacemi Kaprálův Mlýn, Větvení a Rezekvítek. Nasazení přímo v terénu! To je něco, co tyto organizace spojuje a je našemu srdci blízké.

https://www.rezekvitek.cz/

https://www.vetveni.cz/

http://www.kapraluvmlyn.cz/

 

 24.2. jsme se ptali, jak řešit současné problémy životního prostředí. Svůj přístup k řešení nám představili zástupci hnutí Extinction Rebellion. Slyšeli jste už o nich? Jde o mezinárodní hnutí, které využívá nenásilné prostředky občanské neposlušnosti s cílem zastavit probíhající hromadné vymírání a minimalizovat riziko společenského kolapsu. Na večerním programu se s námi sdíleli o nejčerstvějších vědeckých poznatcích ohledně klimatu, o vlivu, jaký to může mít na naši společnost a naše životy.

https://www.extinctionrebellion.cz/

 

Jsme vděční, že se všechny tři termíny Večerních programů podařilo zrealizovat a děkujeme, jak účinkujícím, tak i zúčastněným, že s námi strávili obohacující večery!