INFORMACE PRO VÁS - DOBA KORONAVIRU ANEB JAK SE CHRÁNIT A POMÁHAT

V tomto příspěvku najdete praktické informace, jak chránit sebe i okolí včetně návodů, jak na to. Nebo kam zavolat, když potřebujete znát bližší informace. 

Chceme vyzvat VŠECHNY, kteří se musí pohybovat venku, aby dodržovali hygienická opatření. Chránili si ústa, nos a oči, co nejčastěji si myli ruce a udržovali odstup. I šátek, nebo podomácku vyrobená rouška má smysl, chráníte své okolí, ale i sebe.

 

Roušek je momentálně všude velký nedostatek, chybí ve zdravotnictví i v sociálních službách. Pracovníkům i jejich pacientům a klientům. Možností, jak pomoci těm nejzranitelnějším je hned několik.


JAK UŠÍT ROUŠKU DOMA

Neumíte vůbec šít? Podívejte se, jak vyrobit jednoduchou roušku z věcí, co máte doma.
Pokud si troufnete a najdete i jehlu s nití, máme pro vás taky návod.
Vládnete umění šicího stroje? Můžete se inspirovat ve fotonávodu

Když už máte roušku, tak ji noste, kdykoliv musíte za práh domu. Aby byla co nejvíce účinná, tak sdílíme, jak ji správně nosit a dezinfikovat.

MŮŽETE VYROBIT VÍC ROUŠEK?

Je hned několik variant, jak pomoci. Můžete šít roušky pro ohrožené z domu, doporučujeme spojit se se skupinou dobrovolníků, dovoz materiálu i sběr a distribuce roušek zajištěn. Tady se dozvíte víc.

Jestli stejně musíte z domu, je možnost hotové roušky zanést na jedno ze sběrných míst, např. do Diecézní charity Brno.

Další sběrné místo hotových roušek, ale i materiálu na ně nebo třeba dezinfekce probíhá na odboru sociální péče. Pokud můžete nabídnout volné prostory nebo personální kapacity ozvěte se mezi 8.00–15.00 hod. na číslo 542 173 773 nebo pošlete email koronavirus@brno.cz.

DŮLEŽITÉ TELEFONNÍ KONTAKTY

Informační linka Jihomoravského kraje (pokud se nedovoláte na KHS) – 800 129 921. Linka je v provozu po-pá 7:00 - 19:00
Senioři se mohou obracet na nonstop informační linku Senior Pointů 840 111 122, kde si mohou zajistit dobrovolníka na nákup či venčení domácího mazlíčka. Pokud potřebuje senior psychologickou podporu, cítí nejistotu a tíseň z toho, co se momentálně děje, může volat na novou linku 800 190 011. 
Krajská hygienická stanice JMK, pro občany vracející se z rizikových oblastí – 773 768 994. Linka je v provozu po-pá 8:00 – 17:00. 
Potřebujete-li si s někým popovídat o aktuální situaci nebo potřebujete informace, donést nákup nebo léky, volejte na 530 33 11 00. Dobrovolníci jsou na lince denně mezi 8 a 18 hodinou.

POTŘEBUJI POMOC DOBROVOLNÍKA/ORGANIZACE

Potřebujete vy nebo někdo ve vašem okolí pomoc s nákupem potravin či léků, vyvenčit domácího mazlíčka, dovést oběd, dodat roušky nebo cokoliv jiného? Nejste na to sami, obraťte se na dobrovolníky z ADRY na číslo 607 047 388 nebo na email kristyna.gillikova@adra.cz. Pomoc pro seniory nebo jiné osoby z rizikové skupiny z Brna a okolí. 

Aktuální informace sledujte na webovkách města Brna a Jihomoravského kraje.