JAK SE ZAPOJIT JAKO DOBROVOLNÍK/DOBROVOLNICE V DOBĚ KORONY?

Pokud máte v karanténě čas navíc a chtěli byste ho strávit nějak smysluplně, přinášíme Vám přehled, kde všude se můžete zapojit. A to nejen v Brně nebo Jihomoravském kraji, ale celé České republice.

 

CELOREPUBLIKOVÁ PŮSOBNOST:

DOBROVOLNICKÁ VÝZVA: Pojďte žít na venkov do Francie. Hledají se 1-2 dobrovolníci na ESC projekt. Podrobnosti o projektu najdete zde. V případě zájmu a pro bližší info prosím pište na tento mail: daniela@dc67.cz

Kaprálův mlýn hledá na léto dobrovolníky na mezinárodní skautskou základnu. V případě zájmu pište na volunteer@kapraluvmlyn.cz nebo jim napiš na jejich facebook.

Nadační fond PES V NOUZI hledá v souvislosti s epidemií koronairu dobrovolníky z celé ČR na venčení pejsků a kočiček seniorům. Kontaktujte je na mailu info@pesvnouzi.cz nebo na sebe pošlete kontakt do zpráv na jejich facebook

Pomůžeme.si je dobrovolnický portál, kde po registraci budete v databázi dobrovolníků. Jednotlivé organizace si Vás pak mohou vybrat a samy kontaktovat. 

Sousedská pomoc vznikla, aby za pomoci dobrovolníků zajistila doručování potravin a léků lidem nejvíc ohroženým koronavirovou infekcí. Na těchto stránkách si můžete vybrat, zda potřebujete pomoci nebo se chcete zapojit jako dobrovolník.

Skautská pomoc – jsi skaut? Neváhej se zapojit mezi další skautské dobrovolníky, kteří ve spolupráci s linkou seniorů Elpida zajišťují doručení potravin, hygienických potřeb a léků seniorům a ohroženým lidem. Registrovat se můžete zde.

Pomoc do domů nabízí přehled nabídky i poptávky pomoci v celé České republice.

Chci pohlídat je web, kde se propojují dobrovolníci s rodiči, kteří pracují ve zdravotnictví. Dobrovolníci sem vkládají inzeráty a rodiče na ně reagují.

SeniorE je aplikace na pomoc seniorům. Hledají se dobrovolníci na pomoc seniorům, ale i ajťáci dobrovolníci na vývoj aplikace.

Šíření letáků a plakátů – Masarykova univerzita připravila leták plný informací o pomoci potřebným. Každý si ho může stáhnout, vytisknout, a pak někde vyvěsit. A tak tyto informace dostat do povědomí ostatních. 

Dáme roušky propojuje ty, kteří roušky šijí, s těmi, kteří je potřebují. Pokud šijete roušky, nabízíte látku nebo můžete pomoct s distribucí roušek, přidejte se na mapu

Mapa pomoci – Milion chvilek pro demokracii vytvořili mapu pomoci, která propojuje poptávku s nabídkou. Najdete zde také důležité informace a nejrůznější zastřešující iniciativy, které aktivně pomáhají zvládnout pandemii koronaviru

Dobro.cz propojují dobrovolníky s lidmi, kteří se dostali do tíživé situace. Na jejich stránkách najdete seznam s poptávkou nebo nabídkou pomoci. Pomoc může být různá, od pomoci s nákupem a venčením psů až po online doučování dětí po internetu. 

Šijeme společně aktuálně cílí na malé, střední i velké podniky. Pokud byste měli zájem zapojit se do šití roušek pro Charitu České republiky, rádi Vám materiál dodají i s kontakty na konkrétní zařízení, kde mají roušek stále nedostatek. 

Sestry v záloze nabízí kvalifikovaným zdravotním sestrám, které aktuálně nepracují ve zdravotnictví nebo pracují a mají volné časové možnosti, příležitost nabídnout svou pomoc

Napiš dopis seniorovi - zapojte se do dobrovolnického psaní dopisů seniorům a vykouzlete úsměv na tváři těm nejzranitelnějším. 

Úsměv do schránky je iniciativa pro rozveselení seniorů v domovech. Stačí poslat pohled podle instrukcí na webu a vykouzlit tak radost nejednomu seniorovi. 

Diakonie také spustila psaní dopisů seniorům, na jejich stránkách naleznete bližší informace. 

ADRA primárně využívá na pomoc své dlouhodobé dobrovolníky, ale situace se dynamicky mění. V současné době se u nich můžete evidovat jako dobrovolník, pro případ, že by v budoucnu bylo potřeba více dobrovolníků.

BRNO

Food Not Bombs BRNO aktuálně hledají dobrovolníky. A to na pomoc s vařením a rozdáváním jídla lidem bez domova. Více se dozvíte zde.

Dobro JMK aktuálně hledá dobrovolníky do kontaktního centra pro lidi bez domova v Brně. Jedná se o pomoc s provozem centra, distribuci roušek, jídla a průběžný úklid prostor. 

Dobro v době korony - Brno a JmK je facebooková skupina, která spojuje brněnské dobrovolníky s potřebnými. Můžete pomoci zejména na dálku – např. online doučováním studentů, právní či HR pomocí, nebo s nákupy, venčením, hlídáním a podobně. 

Šijeme roušky – brněnská iniciativa pro dobrovolníky, kteří by se chtěli zapojit do šití roušek. Můžete šít v jedné z šicích dílen, vyberte tu, co máte nejblíž a hlaste se prostřednictvím tohoto formuláře. To stejné platí i v případě, že můžete darovat materiál na šití, kterého všechny dílny hlasí nedostatek. 
Šije se na těchto adresách: Husa na provázku (Zelný trh 9), Podaná kavárna (Hilleho 5), Industra (Mastná 9), IQ Roma (Bratislavská 7), Divadlo Polárka (Tučkova 34), Brno šije (Veveří 39), Galerie OFF FORMAT (Gorkého 41).

Pokud Vám vyhovuje více šití doma, tak není problém, skrze řidiče dobrovolníky funguje i rozvoz materiálu a svoz hotových roušek a jejich následná distribuce, např. do nemocnic či sociálních služeb. Podrobné informace najdete na na tomto webu nebo se můžete přidat do této FB skupiny Šijeme roušky v Brně. Pokud vlastníte auto můžete se do inciciativy zapojit i jako řidiči, stačí vyplnit tento formulář. Poté budete svážet roušky a rozvážet látky na šití do domácností. 

Šijeme roušky pro Charitu – facebooková událost s informacemi pro dobrovolníky, kteří chtějí šít roušky a věnovat je Diecézní Charitě Brno, která je potřebuje pro svoje zaměstnance a klienty. 

Pomáháme si 2020 – na této stránce můžete nabídnout pomoc, pokud jste restaurace, hoteliér nebo dopravce. Pomůžete tak ZDARMA uvařit nebo dovézt oběd potřebným lidem v Brně. 

Informační linka pro Jihomoravský kraj hledá dobrovolníky a dobrovolnice, kteří věnují pár hodin času týdně lidem kolem sebe. Stanete se zdrojem informací, hlasem pomoci a podpory. Pojďte do toho! 

Masarykova univerzita vytvořila síť dobrovolníků, kde se může registrovat každý, kdo má chuť pomáhat. Evidovat se můžete pomocí tohoto formuláře.

Chci pomoct je stránka určená pro Brno a Jihomoravský kraj, na které se můžete přihlásit s nabídkou pomoci nebo s tím, že pomoc sami potřebujete. 

Diecézní charita Brno hledá dobrovolníky, kteří se aktivně zapojí do pomoci při mimořádné události spojené s COVID-19. Hlásit se můžete pomocí formuláře na jejich stránkách.

#dobrosbírka - Pokud chcete pomoct, a přece jen jste si nevybrali můžete se stát dobrodárcem. Pro děti Základních a Středních škol, které doma nemají počítač byla vytvořena sbírka. Pokud Vám doma leží starý notebook nebo tablet můžete ho darovat a pomoci tak dětem v samostudiu. 

MĚTSKÉ ČÁSTI BRNA – POMOC A DOBROVOLNICTVÍ

Brno střed - Magistrát města Brna zřídil nonstop příjem roušek na Kolišti 19, kde můžete darovat Vámi ušité roušky. Roušky jsou poté distribuovány do sociálních oblastí a dále pak na úřady městských částí, zdravotnickým zařízením či dopravnímu podniku. 

Brno Bystrc na svém webu přidalo výzvu občanům. Hledají se dobrovolníci, kteří by zajišťovali nákupy a venčení psů pro seniory v Bystrci. 

Židenice a Líšeň  – na facebooku vznikla skupina Můžeme? Pomůžeme! Židenice, Líšeň a okolí, která propojuje obyvatele těchto městských částí, kteří chtějí pomáhat s těmi, co pomoc potřebují. 

Nový Lískovec hledá dobrovolníky z řad svých obyvatel. Můžete se hlásit na ÚMČ na číslo 547 428 910 a nebo na info@nliskovec.brno.cz. Aktuálně poptávají šití roušek a rozmístění informací pro služby seniorům. Senioři si mohou vyzvednout roušky zdarma v Chytré lékárně na adrese Oblá 75a.

 

PRAHA

Pomáháme Praze 2020  –  magistrát města Prahy ve spolupráci s Českým Červeným křížem zřídil stránku, která hledá dobrovolníky v Praze. Po registraci pak přerozděluje dobrovolníky na různé pracovní pozice. 

Dobro v době korony Praha a Středočeský kraj je facebooková skupina, které spojuje pražské dobrovolníky s potřebnými. Můžete pomoci s nákupy, vyzvednutím léků, venčením, hlídáním a podobně. 

 

ZAPOJENÍ SE SKRZE UNIVERZITY

Masarykova univerzitaStudenty Lékařské fakulty uvítají ve Fakultní nemocnici brno, zájemci mohou se hlásit přes formulář.

Mendelova univerzita – Studenti lesnické a agronomické fakulty se mohou hlásit na email pomaham@menedelu.cz, který byl zřízen pro propojení studentů se zemědělci, kteří kvůli uzavření hranic přišli o velkou část pracovních sil. Zaměstnanci a studenti z jiných fakult se mohou zapojit do dobrovolnické pomoci taky, stačí kontaktovat koordinátorku dobrovolníků skrze email sylvie.formankova@mendelu.cz. Do emailu uveďte, jaký druh pomoci nabízíte a kontakt na vás.

Vysoké učení technické v Brně – i zde se toho hodně dějě. Studenti chemické fakulty se podílejí na výrobě dezinfekcí. Na fakultě architektury pomáhají laserem řezat textil na tenké proužky pro uchycení roušek, na kterých následně pracují dobrovolníci z výše zmiňované iniciativy Šijeme roušky, která vznikla díky studentům FaVU. Do pomoci se zapojují i zaměstnanci a spolu se studenty se podílejí na doučování a pomoci v oblasti IT nebo matematiky pro seniory a školáky. Více bližších informací sledujte v aktualitách.

Karlova univerzitaStudenti pedagogické fakulty hlídají děti zaměstnancům Fakultní nemocnice v Motole. Studenti Lékařských fakult se mohou hlásit o dobrovolnictví v pražských nemocnicích. 

Vysoká škola chemickotechnologická Praha – Studenti z VŠCHT Praha založili facebookovou skupinu, kde poptávají nebo nabízejí pomoc v Praze. Pomáhají také s výrobou dezinfekčních gelů. 

Univerzita Palackého v Olomouci – hledá v souvislosti s pandemií koronaviru dobrovolníky z řad jejich zaměstnanců a studentů. Vytvořila pro ně dobrovolnickou databázi. Například chemici z UP vyrábějí stovky litrů dezinfekce denně a studenti pedagogické fakulty pomáhají v Klokánku. 

Ostravská univerzita – hledá dobrovolníky z řad studentů psychologie, pro nový projekt Haló, nejste v tom samiNa stránkách univerzity se můžete zaregistrovat jako dobrovolník. Přidat se můžete i do FB skupiny, kde se propojují dobrovolníci s potřebnými v Ostravě.