ODBORNÁ A PSYCHOLOGICKÁ POMOC V DOBĚ KORONY

Víme, že tato doba s sebou nese nelehké životní situace a problémy. Proto jsme pro vás připravili přehled nabídek pomoci, které se vám může dostat. Budete-li nějaké témata postrádat, napište nám na info@dc67.cz, pokusíme se pro vás dohledat.

 

Články

Masarykova univerzita pro veřejnost připravila řadu doporučení, jak zvládat nynější situaci. Pomohou vám například vysvětlit dítěti otázky a situace spojené s koronavirem nebo vám doporučí, jak mluvit se seniory.

Máte z celé té situace kolem koronaviru prostě strach? Trpíte úzkostí? Na webu Psychologie.cz najdete článek, který vám v šesti krocích pomůže k duševnímu zdraví.

Unicef si pro rodiče přichystal 8 doporučení pro rodiče, jak mluvit s dětmi o koronaviru a nemoci Covid-19. Jelikož pro děti může být tohle období obtížnější než se může zdát. 

Dementia.cz si připravila pár tipů na to, jak zlepšit komunikaci po telefonu s prarodiči. Tyto tipy Vám pomohou, na co se během telfonátu zaměřit aby naši příbuzní nebyli smutní a vystresovaní. 

iRozhlas si připravil desatero, jak vydržet doma a nezbláznit se z toho. 

Pokud nevíte, co už si doma s dětmi počít nezoufejte. Skaut si připravil článek o tom, jak zabavit doma v karanténě Vaše ratolesti

Krizová intervence

Otevřená akademie EnterZone si připravila online kurz Jak si vytvořit podmínky pro práci z domova rychle a efektivně. Pokud pracujete z domu na homeoffice, může se Vám to zajisté hodit. 

Na doslech je dobrovolnický projekt odborníků a odbornic v oblasti krizové intervence. Po přihlášení můžete očekávat hodinový Skype hovor ve skupině 7 lidí pod vedením dvou moderátorů. Tento projekt je určen pro každého, kdo chce získat perspektivu, jak situace ovlivňuje ostatní. Pro každého, kdo je izolován od ostatních a ocenil by možnost online setkání s dalšími lidmi.  

Webová stránka delamcomuzu.cz zprostředkovává psychologické online konzultace zdarma po dobu trvání epidemické krize. K dispozici Vám jsou odborníci v oboru psychologie.

Pokud si chcete bezplatně promluvit s odborníkem, tak je možné se přihlásit na třiceti minutová sezení nazvaná Krátká krizová intervence. Tato sezení jsou určena všem, kteří cítí v současné situaci stres nebo úzkost. Zaregistrovat se je možné na stránkách terap.io.

Zejména pro lidi v přísné karanténě slouží Linka jednorázových konzultací

Pro kohokoliv, kdo se nachází v obtížné situaci a chce pomoci nebo si neví rady v časech koronaviru, je zde Modrá linka

Konzultace a koučink online zdarma pro společné zvládnutí krize najdete na koucove.cz. #NEJSTENATOSAMI 

Spolek PRESAFE nabízí zdarma psychosociální pomoc osobám v karanténě i těm, kteří jsou negativně zasaženi aktuální situací v souvislosti se šířením nemoci COVID-19. 

Sociální klinika nově spustila psychologické poradenství v období epidemiologické krize. Tým profesionálních krizových interventů a psychoterapeutů se Vám pokusí pomoct prostřednictvím terapie. 

Vduchu.cz si připravili pro věřící přehled duchovní pomoci různých církví, rozpis přenášených obřadů, tipy na duchovní čtení a pořady. Také zde najdete seznam duchovních, kteří jsou Vám k dispizici na telefonu a můžete se jim svěřit, pokud potřebujete. 

 #rodimvklidu nabízejí dobrovolnickou telefonickou poradenskou linku pro těhotné ženy a čerstvé rodiče po dobu trvání epidemické krize. 

Epediatr.cz nabízí online poradenství pro rodiče a děti do 19 let. Online poradna, kterou vedou skuteční dětští lékaři s praxí je Vám k dispozici 24/7. 

Pro všechny, kteří hledají prostor pro sdílení aktuálního prožívání v souvislosti s pandemií koronaviru vznikla online skupina společnosti Renadi. V případě zájmu o účast na skupině, prosím dejte vědět na telefon 721 911 520 nebo na email ales.stastny@renadi.cz

Maltézská pomoc spustila pro Brno linku dobrovolníků na telefonu. Linka je k dispozici všem, kteří se cítí, že si potřebují s někým promluvit na čísle 736 620 810. 

Diecézní Charita Brno nabízí nonstop linku pro všechny, kdo se cítí být ohrožení situací ohledně koronaviru a chtějí si s někým popovídat. 

Senioři a nejohroženější skupiny

Linka seniorů nabízí volajícím důvěrný prostor pro sdílení jejich pocitů a provází je náročnými životními situacemi na čísle 800 200 007.

Linka důvěry pro seniory je bezplatná, anonymní a odborná linka důvěry, která funguje nonstop 24 hodin denně / 7 dní v týdnu na čísle 800 157 157.

Další krizová linka pro seniory Senior Point a Společně je dostupná na čísle 800 190 011. Zde mají senioři dosatečný prostor pro jejich dotazy, ale i pro vypovídání se. 

Evropská síť pro psychosociální krizové řízení vydala doporučení a pokyny pro lepší připravenost, znalost potřeb a reakcí osob s disabilitou a následnou péčí. 

Aplikace

Pokud nechcete využít přímého kontaktu s odborníky, můžete si stáhnout aplikaci pro iOS nebo Android. Aplikace Vám poradí, jak se vypořádat s pocity, které tato situace s sebou přináší.

V souvislosti s uzavřením škol dočasně portál JSNS.cz zpřístupnil veškerý vzdělávací obsah, jako filmy a další materiály. Tyto materiály mohou využívat také rodiče, kteří museli zůstat doma se svými dětmi a snaží se děti doma doučovat svépomocí. 

Pro rodiče

Pokud se Vaše děti doma sami učí a vy tápete, jak jim danou látku vysvětlit Spolek Agora si pro Vás připravil poradnu, kde Vám pomohou danou látku pochopit a vysvětlit.